Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024
W dniu 21 czerwca 2024r. po miesiącach wytężonej pracy przyszedł czas na upragniony odpoczynek. Uroczystość zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej rozpoczęła się mszą świętą o godz. 8.00 poprowadzoną przez o. Zachariasza. Po mszy św. nastąpiło przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock - Roberta Janusa. W podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów. Następnie uczniowie klasy ósmej wspomagani przez uczennice z klasy VI przedstawili krótki program artystyczny, podczas którego w zabawny sposób zaprezentowali scenki z niektórych lekcji. Wystąpienie swoje zakończyli podziękowaniami dla dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców za pomoc, wsparcie
Wycieczka do kina Helios w Starachowicach
17 czerwca uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami wybrali się do kina Helios w Starachowicach, aby obejrzeć animowaną komedię "Garfield", która opowiada o przygodach jednego z najsławniejszym kotów na świecie. Wycieczka okazała się być bardzo niezwykłym przeżyciem. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili to, co działo się na dużym ekranie. Film zachwycił uczniów i dostarczył mnóstwo pozytywnych wrażeń. Po seansie w kinie udaliśmy się w podróż powrotną zatrzymując się na chwilę w Wąchocku. Tam odbyliśmy krótki spacer kończąc naszą wycieczkę w lodziarni. Uśmiechy na twarzy uczniów mówiły same za siebie - to był udany dzień!
Uczniowie poznają „Ekipę Chrumasa”
Uczniowie klas I-III na zajęciach ze szkolnym pedagogiem poznawali zasady zdrowego odżywiania w oparciu o przygody ekipy Chrumasa, do której należą królik Uchol, koza Mee i kotka Miau, zapisane w odcinkach animowanego serialu. To nieodłączny element unijnej kampanii “Program dla szkół”, który w zabawny i sympatyczny sposób pokazuje oglądającym, jakie korzyści płyną ze zdrowego stylu życia i jak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, owoców i produktów mlecznych. Przyjaciele w każdym odcinku poznają nowe zasady zdrowego stylu życia i zagrożenia, jakie płyną z nieodpowiedniej diety. Chrumas, Mee, Uchol i Miau zapoznają się z prawidłowymi nawykami dzięki rozmowom z mądrymi ekspertami,
W Krainie Alpaki
W piękny czerwcowy dzień przedszkolaki z opiekunami odwiedziły Krainę Alpaków w Tychowie Starym.Dzieci były bardzo ciekawe spotkania z tymi sympatycznymi zwierzętami.Przy bramie powitała nas miła Pani właścicielka hodowli alpaków. Opowiedziała o ich trybie życia oraz udzieliła kilka wskazówek jak należy zachowywać się wobec zwierząt. Następnie zaopatrzeni w marchewkę udaliśmy się do zagrody. Radości nie było końca, zarówno ze strony dzieci jak zwierząt. Alpaki są miłe i przyjazne, ich naturalny, spokojny sposób bycia przenosi się na człowieka, uspokaja emocje .Alpaki mają bardzo silne działanie antystresowe. Alpakoterapia polecana jest w szczególności dla osób z autyzmem, zespołami Aspergera, Downa, ADHD, z depresją i
Wykus 2024 – uroczystości upamiętniające świętokrzyskich partyzantów
Uroczystości Wykusowe są istotnym elementem misji naszej szkoły, opartej na kultywowaniu pamięci o bohaterach Armii Krajowej. Tegoroczne obchody, pełne wzruszeń i patriotycznego ducha, przypomniały o wartościach, za które walczyli partyzanci oraz zintegrowały lokalną społeczność wokół wspólnej historii i tradycji. W sobotę 15 czerwca 2024 roku na leśnej polanie Wykus odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W tym roku mija 81 lat od chwili ich utworzenia. W poczcie sztandarowym wzięli udział uczniowie klasy VIII. Spotkanie na Wykusie zakończyło złożenie wieńca od szkolnej społeczności przed
Święto Szkoły
Corocznie 14 czerwca obchodzimy jako Święto Szkoły. To dzień szczególny dla naszej lokalnej i szkolnej społeczności, ponieważ wiąże się z nadaniem szkole imienia i wręczenia sztandaru. Minęło już 33 lata odkąd szkoła otrzymała tak chlubne imię Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej. W tym roku szkolnym obchody odbyły się w skromniejszym gronie, ponieważ znaczna grupa uczniów przebywała w tym czasie na Zielonej Szkole w Rewie. Świętowanie rozpoczęto od przypomnienia historii szkoły i osób z nią związanych. Uczniowie słuchali opowieści o partyzantach, przyglądali się z zaciekawieniem pamiątkom po przyjacielu naszej szkoły, Zdzisławie Rachtanie ps. Halny. Obejrzeli również film edukacyjny o postaci Jana Piwnika "Ponurego"
Szkolny Konkurs z Języka angielskiego.
Tradycyjnie jak co roku w czerwcu uczniowie klas I – VIII wzięli udział w Szkolnym Konkursie z Języka angielskiego. Konkurs ma na celu sprawdzenie umiejętności językowych posiadanych przez uczniów. Chęć udziału w konkursie jest także motywacją do nauki słownictwa i gramatyki niezbędnych do rozwiązania zadań. Nad przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu czuwały p. M. Kwiecień oraz p. M. Bugaj. Poniżej przedstawiamy listę uczniów, który zajęli I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Klasa I – Liliana Malik Klasa II – Joanna Stojecka Klasa III – Filip Urbański Klasa IV – Marcel Połeć Klasa V - Miłosz Budnik Klasa VI - Zofia Ziewiec
Wycieczka do Pacanowa i Biblioteki Uniwersyteckiej klasy I
4 czerwca 2024 r. uczniowie klasy I wraz z rodzicami odwiedzili Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Dzieci poznały,, Bajkowy Świat”. To magiczna kraina połączenie muzeum z interaktywną wystawą. Dzieci pojechały bajkowym pociągiem gdzie spotykały postacie z różnych bajek, baśni. Zobaczyły prawdziwe ziarenko grochu, które nie dawało spać księżniczce, piegi z Akademii Pana Kleksa, spotkały Małego Księcia, zanurzyły się w morską głębinę, w której przez okna magicznej kolejki zobaczyły syreny, trytony i przeżyły atak morskich potworów. Następnie odwiedziły Park Edukacyjny ,,Akademia Bajki”, w którym zwiedzały Zwierzyniec, Park linowy, Labirynt Tytusa, Romka i A’Tomka, Bajkowe Wydmy. Było mnóstwo dobrej zabawy! Po świetnej zabawie i zakupie pamiątek pojechaliśmy do
XXI Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy
W dniu 7 czerwca w Miejsko –Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbył się XXI Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas I i III. Dziewczynki zaprezentowały się na scenie doskonale. Oprócz pięknej deklamacji, kostiumów wykorzystały również rekwizyty. Komisja po wysłuchaniu wszystkich recytatorów przyznała następujące miejsca: Kategoria Klasy I –III I miejsce Amelia Furmanek z klasy I Zuzanna Szlęzak z klasa III Natalia Płusa z klasy III II miejsce Lena Kozieł z klasy III III miejsce Liliana Malik z klasy I Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy!
III Turniej Szachowy
29 maja w naszej szkole odbył się III Turniej Szachowy. W turnieju brało udział 21 uczniów z klas I-IV. Turniej przebiegł w atmosferze sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności szachowe, a także nauczyć się zasad fair play i współpracy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zdobywcy punktowanych miejsc zakładki, a mistrzowie poszczególnych klas statuetki, które wręczyła pani dyrektor Bożena Wrona. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: Klasa pierwsza Mistrz szachowy - Filip Bzinkowski drugie miejsce - Piotr Połeć trzecie miejsce - Jędrzej Kowalik Klasa druga Mistrz szachowy - Bartosz Dudek drugie miejsce - Kacper Piętak trzecie miejsce
