,,NON SCHOLAE SED VITEA DISCIMUS”
Uczymy się nie dla szkoły,
ale dla życia.
Seneka Młodszy
Szanowni Goście, Nauczyciele, Rodzice. Drodzy Uczniowie!
Słowa te obrazują istotę trudu uczenia się. Trudu, który jest obcy setkom pokoleń uczniów począwszy od pierwszych szkół, które istniały w starożytnej Grecji czy też w starożytnym Rzymie. Wtedy też zadawano sobie wśród uczniów – Waszych rówieśników, żyjących 2-3 tysiące lat temu, pytanie – po co się mam uczyć?
Nie ma ucznia, który by takiego pytania w ciągu swojej nauki nie zadał – czy to rodzicom, czy to kolegom, ale także i nauczycielom. Odpowiedzi są zapewne różne.
Rok szkolny jest rokiem pracy i Was uczniów i wszystkich pracowników szkoły.
Często podkreślam, że należy mieć swoje marzenia, plany i cele. Odwołałam się do sytuacji, jaka miała miejsce w starożytnej Grecji, której mieszkańcy mieli wiele maksym. Jedna z nich brzmiała, ,,żeglowanie jest koniecznością.” Jak wiemy ich miasta-państwa były rozmieszczone na wielu wyspach, posiadali kolonie oddalone, położone na krańcach Europy i żeglowali po morzach, aby do nich dotrzeć. Znali się dobrze na nawigacji i docierali do obranego portu, choć niejednokrotnie zmagali się z nieprzychylnymi wiatrami.
Seneka – mędrzec starożytności, mówił: „Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz, to żaden wiatr nie jest tobie przychylny”. Powinniście sobie zawsze wyznaczać cel – port gdzie chcecie znaleźć się po ukończeniu tej szkoły. Co chcecie robić? Jeśli masz swój cel, plany związane ze zdobyciem zawodu, matury i studiów wskazane jest, abyś dobrze się uczył. I co najważniejsze, abyś nie wstydził się tego, że się uczysz.
Te słowa szczególnie kieruje do absolwentów szkoły, uczniów klas VI.
Mamy dziś podsumowanie Waszej pracy. Zatem czy wykorzystałeś dobrze czas na naukę ? Czy nie marnowałeś czasu. Nie oszukiwałeś siebie, że się uczysz, a faktycznie to pozorowałeś naukę swoją?
Czy jesteś zadowolony z ocen? Czy nie mogły być lepsze? Czy ta średnia ocen nie mogła być wyższa? A frekwencja – czy wszystkie godziny Twojej nieobecności musiały mieć miejsce? Zastanówcie się, każdy z Was z osobna nad tymi pytaniami.
Dziś będą wręczane świadectwa – podsumowanie Waszej pracy. Podpisywałam je i jestem głęboko przekonana, że oceny tam wypisane mogłyby być wyższe…
Za chwilę będą wręczane te najlepsze świadectwa, nagrody, wyróżnienia. Każdy z Was ma swoje możliwości, mniejsze czy też większe, aby się lepiej uczyć, ale jeżeli wyzwoli się z uzależnienia od takiego podpowiadacza jakim jest leń, to może być zaskoczony jak dużo można osiągnąć i mieć lepsze oceny jak i przekonać się, że można się faktycznie nauczyć nawet trudnych zagadnień.
Zapewne rok 2012 /2013 spędzony wspólnie w murach tej placówki zostanie w pamięci każdego z nas. Wasi nauczyciele i wychowawcy odkrywają w Was talenty, motywują do działania, wyzwalają do wytężonej pracy abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat.
W ciągu tego roku w szkole dokonano wielu działań, aby wzbogacić materialną bazę szkoły, aby umożliwić uczniom i pracownikom lepsze warunki pracy. Między innymi zakupiono tablicę interaktywne, wyposażano klasy w nowe meble, zakupiono środki audiowizualne. Zmienia się otoczenie szkoły , niebawem zakończymy budowę placu zabaw… Wyposażono kilka sal w nowoczesne multimedialne środki edukacyjne.
Mieliśmy też wiele imprez patriotycznych, integracyjno – edukacyjnych, które wzbogaciły nas w sferze ducha i zaprezentowaliśmy się na zewnątrz z naszymi umiejętnościami i talentami.
Wyjazd na Zielona Szkołę i wycieczki ukazały, że możemy zorganizować duże imprezy i zarazem dobrze się bawić, uczyć, a poprzez aktywne w nich uczestnictwo, doświadczać pozytywnych emocji, radości ze wspólnej zabawy.
Nie wszystkie działania mające miejsce w szkole zostały wymienione – jest ich ogrom, ale każde działanie przyczyniające się do rozwoju szkoły, wzbogaca atrakcyjność procesu edukacyjnego, mam je w pamięci jak i zapewne wszyscy tu obecni.
Wszystkim osobom, które miały pomysł za zaangażowanie się w jego realizacje bardzo serdecznie dziękuje. Te działania, ich szlachetny cel ubogacały nas jako społeczność szkolną jak i były dużym przeżyciem dla każdego z osobna.
Warto tez podkreślić jak było wiele imprez sportowych, jak one mobilizowały do rywalizacji sportowej i zarazem uczyły umiejętności okazywania uczuć, radości ze zwycięstwa, jak i przyjmowania porażki. Nie zapomnę np. finałów wojewódzkich „Szczypiorniak na Orlikach” gdzie nasze dzielne dziewczęta zajęły 3 miejsce w województwie czy tez udział naszej reprezentacji w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Badmintonie.
Godne podkreślenia jest to, że młodzież nasza pod kierunkiem nauczycieli przygotowała ciekawe pokazowe zajęcia integrujące grupy wiekowe lub promujących artystów naszego regionu np. zajęcie plastyczne połączone z warsztatami plastycznymi i wystawą twórczości artysty malarza pana Jerzego Kołaczyńskiego.
Należy tu także wspomnieć o wygranej, dużym sukcesie naszej szkoły – naszych Wesołych Skrzatów w konkursie ogólnopolskim na Najpiękniejsze miejsce w naszej okolicy.
Programy artystyczne uświetniające różne wydarzenia życia naszej szkoły były na wysokim poziomie umiejętności . Inna formą pomocy jest organizowana zbiórka nakrętek dla Adriana oraz zaangażowanie społeczne placówki w program UNICEF WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA, który jest programem pomocowym dla dzieci z biednych rejonów świata. W tym roku pieniądze były przeznaczone na szczepienia dzieci z Czadu. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy wspierali prace naszej szkoły :
Dziękujemy Kuratorium Oświaty w Kielcach za nadzór pedagogiczny i wsparcie naszych działań edukacyjno – wychowawczych kształtujące nowe pokolenie.
Dziękuję Gronu Pedagogicznemu za wkład w rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji i kształtowania postaw naszych uczniów.
Dziękuję całemu personelowi administracyjnemu i pomocniczemu za ich zaangażowanie w prace na rzecz szkoły.
Dziękuję za wsparcie w działaniach naszej szkoły władzom samorządowym Miasta i Gminy Wąchock, radnym Wielkiej Wsi, Węglowa i Wąchocka.
Dziękujemy za wsparcie duchowe i współpracę Opactwu Ojców Cystersów w Wąchocku, środowisku Żołnierzy Armii Krajowej, Hufcowi ZHP Starachowice i Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej za zaszczepianie i rozwój wartości patriotycznych u naszych uczniów.
Dziękuję za wsparcie w działaniach naszej szkoły Radzie Rodziców.
Dziękuję Rodzicom za wsparcie swoich dzieci w procesie wychowania i za działania na rzecz naszej szkoły.
Słowa podziękowania kieruję do pracowników Policji, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo, pracownikom Nadleśnictwa Skarżysko Kamienna za współpracę w zakresie rozwijania treści ekologicznych wśród naszych uczniów, PPP wspierającej w rozwiązywaniu trudnych edukacyjno – wychowawczych problemów, ZOZ w Wąchocku za troskę o zdrowie uczniów, Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej za współpracę w realizacji programów profilaktycznych, Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi za zaangażowanie i ofiarną pomoc we wszelkich działaniach związanych z organizacją imprez szkolnych. Dziękuję Kole Gospodyń Wiejskich, Banku Spółdzielczemu w Wąchocku, firmie edukacyjnej „PRYMUS” pani Anny Malinowskiej za przeprowadzony projekt i ufundowanie szkole tablicy interaktywnej.
Oddaję pokłon naszym sponsorom, przyjaciołom szkoły, radnym i wszystkim, którzy choćby dobrym słowem wspierają nas w naszej pracy i działaniach : pani Weronice Śmiecikowskiej i panu Janowi Miturze, Dariuszowi Dudkowi, Iwonie Ćwikła Łasek, Maciejowi Pituch, Halinie Dudek, firmie TARCOPOL.
Czego życzyć w takim dniu? Gronu pedagogicznemu i wszystkim Uczniom, życzę, aby czas wakacji był czasem dobrego odpoczynku, czasem nabierania sił do dalszej nauki. Wakacje to zarazem beztroska, stan relaksu i czasami także potrzebnego ,,nic nie robienia ”, a także podróżowania, poznawania nowych miejsc i ludzi.
Życzę, aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim tutaj obecnym dużo radości, aby bezpieczne z nich powrócić i aby w pełni sił i młodzieńczej radości spotkać się 1 września.
Dyrektor szkoły :
mgr Bożena Wrona