Dzieci z klas I-III po raz kolejny uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy, celem zmniejszenia ryzyka biernego palenia tytoniu.
Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu „Nie pal przy mnie proszę” wiewiórkę Wikę, która towarzyszyła im w szeregu spotkań ze szkolnym pedagogiem. Korzystały z kart pracy zawartych w programie oraz przygotowanych przez koordynatora.
Zajęcia przeprowadzono według scenariuszy Programu „Nie pal przy mnie, proszę” oraz według pomysłu nauczyciela. Uczniowie klas kolorowali szablony wiewiórki Wiki, uczyli się wierszy, piosenek. Układali obrazki z elementów, rozwiązywali krzyżówki pt. „Zdrowie”. Opowiadali historyjki obrazkowe, tworzyli własne opowiadania. Podsumowaniem programu była przestrzenna praca plastyczna „Nie pal przy mnie proszę”. Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci – chętnie wykonywały polecenia i zadania. W przyszłości szkoła również chętnie przystąpi do tego programu.
Zachęcamy rodziców do włączenia się do realizacji programu oraz zapoznania się z listem:
LIST DO RODZICÓW
Szanowni Rodzice!
Zdrowie naszych dzieci, jest dla nas najważniejszą sprawą. Każdy z nas dba o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do harmonijnego rozwoju. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym środowiskiem rozwojowym i wychowawczym jest rodzina, która kształtuje wzory zachowań, także jeśli chodzi o nałóg palenia tytoniu. Kolejnym środowiskiem, mającym wpływ na rozwój dziecka jest szkoła. Dziecko staje się uczestnikiem życia w grupie szkolnych kolegów. Poznaje normy obowiązujące w grupie i zaczyna w niej pełnić określoną rolę. Dziecko spotyka się z uczniami starszymi i ich różnymi zachowaniami. Niestety, oprócz zachowań pozytywnych, dzieci obserwują także takie zachowania, które są niewłaściwe, jak np. palenie papierosów. Uczniowie klas młodszych mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz pozwala na przynależność do grupy starszych kolegów. Wzmacnia się więc wyraźnie pierwsza faza uzależnienia – przygotowania. Doskonale wiemy o tym, że palenie tytoniu jest przyczyną wielu poważnych, często śmiertelnych chorób. Dlatego, należy już od najmłodszych lat prowadzić wśród dzieci edukację antytytoniową.
Liczymy na pomoc i wsparcie z Państwa strony. Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w programie antytytoniowym, pomóżcie Waszym dzieciom w świadomym wybieraniu, tego co dobre i w kształtowaniu prozdrowotnych postaw wobec zjawiska palenia tytoniu. Mamy nadzieję, że wzajemna współpraca przyniesie wiele korzyści.