Dn. 13.01.2020 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Naszą szkołę odwiedzili asp. Bernadetta Celary oraz dzielnicowy st. asp. Łukasz Jasik. Policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas zbliżającego się zimowego odpoczynku. Poruszony został również temat najczęstszych wykroczeń nieletnich, w tym kradzieży. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym różni się wykroczenie od przestępstwa, co to jest odpowiedzialność karna i na czym polega odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne.
W naszym województwie ferie zimowe będą trwały od 27 stycznia do 9 lutego. To dla dzieci i młodzieży szkolnej upragniony czas wypoczynku. Aby był on bezpieczny policjanci, jak co roku dokładają wszelkich starań, a w szczególności apelują, zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw i podróży.
Aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wrócili wypoczęci do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo w trakcie ferii zimowych to nie tylko drogi, auta i piesi. To także dzieci i wypoczynek. Warto pamiętać o najważniejszych zasadach.
Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców:
1. Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.
2. Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.
3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!
4. Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.
5. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:
– wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,
– nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,
– było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.
7. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.
8. Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.