„ Nikt mnie nie uczył patriotyzmu, po prostu tak trzeba było…”,
słowa Zdzisława Rachtana pseudonim „Halny”, przyjaciela szkoły, który odszedł już na wieczną wartę.


Nasza szkoła posiada szczególne imię „Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej”. W dniu 14 lutego przypada rocznica powstania Armii Krajowej. Uczniowie klas I-III jak co roku w tym dniu poznawali historię patrona naszej szkoły. W tym roku jest to jeszcze z innego powodu szczególna data – 14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej. Celem ustanowienia tego święta jest oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego.
Uczniowie klas I, II i III uczestniczyli w pogadankach o żołnierzach Zgrupowania Partyzanckiego Ponury – Nurt, które stacjonowało na naszych terenach. Należy również podkreślić, że po 12 latach od zakończenia II wojny światowej, 15 września 1957 r. na uroczysku Wykus miało miejsce pierwsze po wojnie oficjalne spotkanie weteranów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK „Nurta”. Najważniejszym momentem zjazdu było odsłonięcie i poświęcenie kapliczki Matki Bożej Bolesnej – patronki żołnierzy, którą ufundowali ze składek byli partyzanci i ich sympatycy. Na obelisku wyryto pseudonimy wszystkich poległych, służących pod rozkazami „cichociemnych” – płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Dzień ten przeszedł do historii jako oficjalna data powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”.
Tak wspominał w swojej wypowiedzi późniejszy Prezes Środowiska por. cz. w. Zdzisław Rachtan „Halny” – „w ten sposób, po mszy świętej zupełnie nieformalnie, z potrzeby serca i duszy zorganizowało się nasze Środowisko. Okazało się, że więzy łączące nas – walka o wolność, która ciągle trwała, silna wola łączenia się, wspomagania i świadomości, że nie będziemy sami, pozwoliły przezwyciężyć strach przez bezpieką i represjami. Wtedy, we wrześniu 1957 roku około 320 zgromadzonych tu, na Wykusie żołnierzy przyrzekło sobie, że odtąd, co roku na tej polanie, pod Kapliczką i pilnie nas strzegącą Matką Bolesną, odtąd zwanej „z Wykusu”, będziemy mieli swoje spotkania”.
Najmłodsi uczniowie mogli w tym dniu, obejrzeć także filmy edukacyjne, wykonać prace plastyczne i zorganizować ich wystawę, uczcić szczególne miejsca w naszej szkole.
Chwała poległym.

Published On: 16 lutego, 2025