Innowacja „Szachy to też sport – gramy w szachy na zajęciach wychowania fizycznego” wynikła z potrzeby wszechstronnego rozwoju dzieci właśnie poprzez sport. Adresatami innowacji są uczniowie klasy pierwszej. Czas realizacji innowacji obejmuje rok szkolny 2022/2023 z możliwością jej kontynuowania w następnych latach szkolnych.
Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć obowiązkowych wychowania fizycznego w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei gry w szachy. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do rozwijania kreatywności, innowacyjności, umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania. Sport to rodzaj aktywności, która wpływa na poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej. Z definicji sport rozwija także stosunki społeczne oraz prowadzi do zdobywania coraz lepszych wyników. Co istotne, za sport uważa się także współzawodnictwo oparte na rywalizacji intelektualnej, które prowadzi do osiągnięcia konkretnego wyniku sportowego. I właśnie przez pryzmat tego stwierdzenia, szachy uznawane są jako dyscyplina sportowa. Szachy to także: konieczność rozwoju, współzawodnictwo, rywalizacja i emocje. Szachy powszechnie uważane są za grę strategiczną, w której udział biorą dwie osoby, mają wiele walorów edukacyjnych:
– są sportem umysłowym dostępnym dla osób z każdej grupy społecznej,
– mogą przyczynić się do rozwoju społecznego jednostki jak i do osiągnięcia integracji społecznej ogółu,
– mogą poprawić koncentracje dziecka bez względu na jego wiek,
– mogą przyczynić się do zwiększenia cierpliwości i wytrwałości,
– mogą rozwinąć twórczość, intuicję i umiejętność podejmowania decyzji,
– ćwiczą pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia.
Warto pamiętać, że oprócz tych wszystkich walorów edukacyjnych i wychowawczych, szachy są również grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się dla naszych uczniów pasją i sposobem na życie.
Pierwsze początki już za nami.