Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został zorganizowany w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I – III na bazie współpracy biblioteki szkolnej z wychowawcami klas. Do wspólnego czytania dla najmłodszych uczniów zostali zaproszeni goście – pracownicy szkoły, na czele z dyrektor szkoły p. Bożeną Wroną.
Idea głośnego czytania dziecku jest bardzo ważna dla jego rozwoju i poczucia własnej wartości, a także lepszego rozumienia świata. Głośne czytanie dziecku zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, uczy samodzielnego myślenia, poprawia pamięć i koncentrację, poszerza wyobraźnię, a jednocześnie umożliwia zdobycie wiedzy. Czytając dziecku książki kształtujemy w nim dobre nawyki i motywujemy do tego, aby już samodzielnie sięgnęło po lekturę. Dzięki temu dziecko rozwija słownictwo, uczy się poprawnej komunikacji i rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji.
Żyjemy w czasach, zdominowanych przez technologię, dlatego tak istotne jest to, aby już od najmłodszych lat pokazywać dziecku alternatywny sposób spędzania wolnego czasu. Zamiast smartfona i tabletu zaoferujmy dzieciom tradycyjną książkę, a jeszcze lepiej, jeśli poświęcimy czas i każdego dnia poczytamy razem z dzieckiem.
Wspólne czytanie książek jest dla obu stron okazją do lepszego poznania się, nawiązania wyjątkowej nici porozumienia i tym samym budowania jak najlepszych relacji.
Zachęcamy zatem do czytania dzieciom 15 minut dziennie – codziennie :)